• Eravis

Neden Yapay Görme?


Kameralı Kalite Kontrol

Yapay Görme ve Kalite kontrol teknolojileri hangi alanlarda, hangi amaçlarla kullanılır?

Görüntü işleme, bir diğer adıyla yapay görme teknolojileri alanında hem akademik hem de endüstriyel boyutta gerçekleştirilen çalışmalar sektörün çok hızlı bir şekilde gelişmesini sağlamıştır. Yapay görme projelerinde kullanılan ekipmanların maliyetleri azalmış ve performansları yükselmiştir. Bu durum da günümüzde birçok firma tarafından yapay görme teknolojilerinin kullanımını kolaylaştırmıştır.

Yapay görme teknolojileri, imalat sanayinde görsel kontrollerin olduğu her alanda kullanılabilmektedir. Yapay görme teknolojilerini, halihazırda insan gözü ile yapılan görsel kontrollerin yerini alan bir teknoloji olarak da tanımlayabiliriz. İmalat sektöründe kalite kontrol operasyonun önemi bilindiği gibi çok büyüktür. Kalite kontrol süreçleri genellikle ürünlere göre değişmektedir. Kalite kontrol sürecini yüzde yüz kontrol ve örneklemeli kontrol şeklinde ikiye ayırabiliriz. Yüzde yüz kontrolde tüm ürünlerin teker teker kontrol edilmesi gerekmektedir, müşteri tarafından hata oranının sıfır olması beklenmektedir. Örnekleme yönteminde ise belirli

konveyor üzerinde kameralı kontrol

ürün sayısından belirli bir örnek alınıp sadece bu örnekler kontrole tabii tutulmaktadır. Örneğin, müşteriye sevkiyatı yapılacak her bin adet üründen yüz adet ürün seçilir ve kontrol edilir. Yapay görme teknolojilerinin avantajı, yüksek hızda tam doğrulukla çalışan sistemler olduğu için yüzde yüz kontrole olanak sağlamasıdır. Günümüzde yapay görme teknolojilerinin en çok kullanıldığı sektörler otomotiv, beyaz eşya, gıda ve havacılık gibi yüzde yüz kontrolün yapılmasının şart olduğu sektörlerdir. Bu sektörlerin yanında tekstil, ambalaj, plastik, metal ve tarım sektörlerinde de birçok kullanım alanı bulunmaktadır.

Yapay görme teknolojilerinin çok çeşitli uygulama alanları vardır. Örneğin; bir otomotiv parçasının üzerindeki komponentlerin montaj doğruluğunu kontrol edebilir, bir gıda ambalajındaki son tüketim tarihini okuyarak uygunluğunu tespit edebilir, tekstil kumaşındaki delik-yırtık gibi hataları yakalayabilir, ya da metrik ölçüm için kullanılarak üretimden çıkan parçaların istenilen tolerans değerleri dahilinde olup olmadığını kontrol edebilir. Kısacası, görsel kontrol ile gerçekleştirilebilecek tüm kalite kontrol faaliyetleri için yapay görme sistemleri kullanılabilir.

Yapay görme sistemlerinin en büyük avantajlarından biri insan hatalarını ortadan kaldırmasıdır. Kameralı kontrol sistemleri, PC temelli sistemler olduğu için dalgınlık, unutkanlık, yorgunluk gibi insan hatalarının önüne geçilmesini sağlar. Kameralı sistemler, insan gözüne göre çok daha yüksek hassasiyetli ve yüksek hızlı sistemler olduğundan dolayı üretilen tüm ürünlerin kontrolü ve hatalı ürünlerin otomatik olarak ayrımına imkan sağlar. Bu vesile ile %100 hatasız üretim sağlanarak müşteriye hatalı ürün gönderilmesinin önüne geçilir. Üretim bandına direkt uygulamayla 7 gün 24 saat kesintisiz çalışma imkanı yaratılır. Üretim verilerinin otomatik olarak kayıt altına alınmasını sağlar, ERP sistemleri ile entegre çalışarak verimlilik hesaplarının yapılmasına yardımcı olur. Kalite Kontrol için ayrı bir personel ihtiyacı olmaması ile birlikte personel maliyetlerinde tasarruf sağlar.

Yapay görme teknolojileri, imalat sektöründeki firmalar arası rekabetin artması ile birlikte

basler camera

verimlilik artırıcı bir araç olarak da kullanılmaktadır. Günümüzdeki rekabet şartları, firmaların otomasyon sistemlerine geçmesini teşvik edici bir unsur olmuştur. Üretimin önemli bir parçası olan kalite kontrol faaliyetlerinde otomasyona geçiş, daha hızlı ve hatasız kontrolü sağlayarak maliyetlerde önemli derecede düşüşü beraberinde getirmektedir. Buna bağlı olarak kalite kontrol odaklı otomasyon teknolojileri her geçen gün önem kazanmakla birlikte daha fazla talep görmektedir.

Yakın geleceğe kadar yapay görme teknolojilerini kullanmak firmalar için büyük yatırım maliyetleri oluşturuyordu. Sistem ekipmanlarının maliyetlerinin düşüşü ve gelişen teknolojiyle daha performanslı ürünlerin ortaya çıkması artık günümüzde büyük ölçekli firmaların yanında KOBİ’lerin de rahatlıkla üretim hatlarında yapay görme teknolojisini kullanabilir hale getirmiştir. Her ne kadar maliyetlerin düşmesi ile birlikte bu yatırımların yapılabilmesi kolaylaşsa da ülkemiz firmaları yeni yeni bu teknoloji ile tanışmaktadır. Firmamızın bir diğer amacı da, bu teknolojilerin bilinirliğini artırıp firmaların verimliliklerini yukarı çekme adına bu teknolojiyi kullanmasına teşvik etmektir.

#kameralıkontrol #yapaygörme #görselkontrol

36 görüntüleme0 yorum

Son Paylaşımlar

Hepsini Gör