• Eravis

Çalışma Prensipleri


Yapay görme sistemlerinde sistemlerde elde edilen bilgiler hangi donanım, yazılım vs. kanalları ile toplanıp, ne tür proseslerden geçirilerek değerlendiriliyor?

Yapay görme sistemlerinin ana bileşenleri; görüntünün alınmasını sağlayan kamera, görüntüyü işleyerek değerlendirecek olan yazılım ve bu yazılımın çalışması için gerekli olan bilgisayardan oluşmaktadır. Kamera, yazılımdan ya da bir sensörden gelecek tetikleme sinyali ile kontrol edilecek ürünün resmini çeker. Bu resim, ilgili yazılım programı ile matematiksel ifadelere dönüştürülür. Kameradan alınan resmin bir monokrom resim yani renksiz bir resim olduğu düşünüldüğünde ve bu resmin 8 bit ile kodlandığını varsayarsak resmin her bir pikseli 0 ile 255 arasında bir değere sahiptir. Sıfır siyah rengi ifade ederken 255 de beyaz rengi tanımlar. Ortadaki değerler de gri seviyeleri olarak düşünülebilir. Kameradan alınan bu resim, çözünürlüğü kadar bilgiye sahiptir. Örneğin, 600x800 çözünürlüğüne sahip bir resim; matematiksel olarak 600 adet satırı, 800 adet de kolonu olan bir matris olarak tanımlanır. Resim değerlerinin matematiksel anlamda tanımlanması ve bu değerlerinin birbiri ile ilişkilerinin çıkarılması ile ilgili olarak görüntü işleme alanında birçok algoritma geliştirilmiştir. Görüntü işleme prosesi, bu algoritmaların kullanılması ile gerçekleştirilir.

Hemen hemen tüm kameralı kontrol uygulamaları ilk olarak referans ürünün tanıtılması ile başlar. Referans ürün tanıtıldıktan sonra parametreler kaydedilir ve bu parametreler kontrol işlemi için kullanılır. Endüstriyel uygulama için bir örnek verecek olursak, klasik bir kameralı montaj kontrol uygulamasında en çok tercih edilen yöntemlerden biri kenar bulma algoritmasının kullanılması ile gerçekleşmektedir. Kenar bulma algoritması, resmin piksel değerleri arasındaki geçiş keskinliğinin hesaplanması olarak tanımlanabilir. İlk olarak referans resmin kenar bilgisinin çıkarılıp, bu kenar bilgisi ile ilgili parametreler kaydedilir. Bu aşama, sistemin öğrenme modu olarak tanımlanır. Sistem çalışma moduna geçtiğinde kontrol edilecek ürünlerin kenar bilgisi otomatik olarak belirlenir ve ilgili eşleşme değerleri bulunur. Değerlerden kabul ve ret gibi sonuçlar çıkarılması için belirli bir tolerans seviyesi tanımlanır. Bu tolerans seviyesinden yüksek değerdeki işlem sonuçları “kabul”, alçak sonuçlar da “ret” olarak belirlenir. Elde edilen sonuçlar bir monitörde gösterilebileceği gibi PLC’de değerlendirilerek otomasyonda kullanılabilecek bir sinyale de dönüştürülebilir. Örneğin, alınan sonuçlara göre üretilen çıkış sinyalleri bir iticiyi çalıştırarak hatalı ürünü konveyör banttan düşürebilir.

#görüntüişleme #yapaygörme

168 görüntüleme0 yorum

Son Paylaşımlar

Hepsini Gör