• Eravis

Otomotiv Montaj Kontrol Projesi


Kameralı Sistemler İle Otomobil Parça Montajında Yüzde Yüz Kontrol

Kameralı kontrol teknolojilerinin en yoğun olarak kullanıldığı sektör, sıfır hata ile çalışma zorunluluğu olan otomotiv sektörüdür. Özellikle montaj kontrolü için sensör ve kamera destekli otomasyon sistemleri oluşturularak %100 kontrolle birlikte hatasız üretime geçiş sağlanmıştır.

Bu uygulamalara örnek olarak; sektöründe lider bir otomotiv sektörü için geliştirdiğimiz sistemde, otomobil rüzgarlık parçası üzerindeki plastik agraf, metal agraf, sünger gibi komponentlerin montaj kontrolü gerçekleştirilmektedir. Montaj kontrolleri, hem montajın yapılıp yapılmadığı hem de montajın istenilen pozisyonda yapılıp yapılmadığı şeklinde gerçekleşmektedir.

Montaj sonrası kalite kontrolün operatör tarafından yapılması durumunda yorgunluk, dalgınlık, dikkat eksikliği, göz alışması gibi insan kaynaklı hatalar meydana gelebilmektedir. Müşteriye hatalı ürün gönderilmesi ile birlikte reklamasyon gideri ve müşteri bazında güven kaybı olarak firmaya geri dönmektedir. Ayrıca, operatörün ürün üzerindeki yaklaşık 50 montaj parçasını 1-2 saniye gibi kısa bir sürede kontrol etmesinin çok zor, hatta imkansız olduğunu söyleyebiliriz. Ancak kameralı sistemler bu işlemi rahatlıkla bu süre içerisinde gerçekleştirilebilmektedir.

Sistem işleyişi şu şekilde olmaktadır: Montajı gerçekleştirilecek ürün montaj masasına yerleştirilir. Parçayı gören sensörlerden PLC’ye verilen komutla ürün otomatik olarak kilitlenir. Operatör montaj komponentlerinin ürün üzerine montajını gerçekleştirir. Operatörün kontrol butonuna basması ile birlikte kontrol işlemi gerçekleşir. Montaj doğru ise ekranda OK yazısı belirir ve sinyal üretilir. Sinyalin tetiklemesi ile damgalama işlemi yapılır ve kilitler açılır. Montaj hatalı ise RET yazısı ekranda belirir ve hatalı montajlar ekranda gösterilir, sinyal üretilmediği için ürün kilitli kalır. Hatalı olan montajlar operatör tarafından düzeltildikten sonra kontrol işlemi tekrar edilerek ürünün hatasız üretimi gerçekleştirilmiş olur.

Kullanılan kamera çözünürlük hassasiyetleri ve yazılım performansı ile pozisyon kontrolü için müşteri firmanın talebi olan 2 milimetrelik hassasiyet yakalanmıştır. Siyah ürün üzerindeki siyah süngerin algılanması gibi zorluk derecesi yüksek işlemler de doğru ışık tekniklerinin kullanılması ile çözümlenmiştir. Ayrıca, farklı renklerde boyanan ürünler için yazılım ilk önce ürünün rengini otomatik olarak tanımakta ve o renk için belirlenen parametreleri yükleyerek işlemini gerçekleştirmektedir. Bu şekilde ürün renkleri değişmesi durumunda bile sistem yüzde yüz doğrulukla çalışmaktadır.

Sistem; endüstriyel kameralar, dokunmatik ekrana sahip bir bilgisayar, ışıklandırma ve PLC ile haberleşmeyi sağlayan dijital giriş-çıkış ünitesinden oluşmaktadır. Sistemde yeterli çözünürlük hassasiyetinin sağlanabilmesi için üç adet 2 Megapiksel çözünürlüğe sahip endüstriyel kamera kullanılmıştır. Birden fazla kameranın kullanılması nedeni akıllı kameralı sistem yerine PC tabanlı sistem tercih edilmiş ve maliyet avantajı sağlanmıştır. Aydınlatmanın homojen olarak sağlanması amacı ile LED ışıklandırma seçilmiştir. Dokunmatik ekran ile ürün seçimleri ve veri girişleri klavye veya mouse gereksinimi olmadan gerçekleştirilmektedir. Bilgisayar hafızasının kullanımı ile kontrol işlemi resimleri bilgisayar hafızasında saat ve tarih ile kayıt altında tutulmaktadır. Sisteme internet vasıtasıyla uzaktan bağlantı ile anlık müdahale edilebilmektedir. Herhangi bir servis ihtiyacı doğduğunda, yer ve saat farketmeksizin erişim sağlanabilmektedir.

Sistemin uygulamasını gerçekleştirdiğimiz %50 Türk, %50 yabancı sermayeli otomotiv firması, 3 vardiya 24 saat çalışmakta ve üretiminin %80’ini ihraç etmektedir. Bununla birlikte geliştirdiğimiz kameralı kontrol sistemi, günde ortalama 1.200 adet ürünün kalite kontrolünü gerçekleştirmektedir. Şuan bizim gerçekleştirdiğimiz bu sistem tarafından kalite kontrolü gerçekleşen otomobiller tüm dünya üzerinde kullanılmaktadır.

#eravis #başarıhikayesi #otomotiv

273 görüntüleme0 yorum

Son Paylaşımlar

Hepsini Gör